Kilka ciekawych miejsc wartych odwiedzenia

    Na skraju Kępy Ostrowskiej, wypływa źródełko, po jej północno - zachodniej stronie. Miejscowość jest otoczona lasem głównie sosnowym, od strony zachodniej i południowej. Z wieży widokowej posadowionej w pobliżu niebieskiego szlaku turystycznego, nad urwistym zboczem wysoczyzny, rozciąga się niezwykła panorama "Bielawe". Bielawskie Błota swoją nazwę zawdzięczają białemu puchowi wełnianek, masowo kwitnących tu w maju. Przy ostrowskiej leśniczówce bierze swój początek 5 kilometrowa ścieżka dydaktyczna przez rezerwat Bielawa. Występują tu rzadkie gatunki ptaków, nielicznych w Europie. Na przelotach zatrzymują się tu między innymi stada żurawi, liczące nawet po kilkadziesiąt osobników.

Jastrzębia Góra


Gwiazda Północy - najdalej wysunięty na północ skrawek polski.

Rozewie


Latarnia Morska - to legendarne i jedyne w swoim rodzaju miejsce... Przylądek Rozewie jest miejscem, które kiedyś było najdalej wysuniętym skrawkiem Polski. Znajdująca się w Rozewiu latarnia jest jedną z największych i najstarszych na polskim wybrzeżu. Jej błyski świetlne następują co 3 sekundy i widoczne są w odległości 23,4 mil morskich (1Mm = 1,852 m). Światełko to uratowało życie niejednemu rozbitkowi, a jej historia sięga czasów „potopu szwedzkiego”. Wiele ciekawych legend i historii dotyczących tego miejsca można usłyszeć od pokoleniowych latarników. W budynku latarni znajduje się też muzeum latarnictwa polskiego oraz izba pamięci St. Żeromskiego („Wiatr od morza”). Można również z bliska zobaczyć tę słynną żaróweczkę. Latarnię otacza jedyny w swoim rodzaju, wspaniały bukowy las porastający wysoki klif-doskonałe miejsce na spacery.

Chłapowo


Wąwóz Chłapowski - baśniowa, złota dolina ciągnąca się od wsi Chłapowo i kończąca oczywiście się na pięknej plaży. Bogactwo roślin, zachwycające złoto kwiatów ziarnowca, zarośla rokitnika, dzikie róże i wysokie zbocza parowe tworzą otoczenie jak z "Podróży Odyseusza". Wąwóz jak i większość terenów wokół Karwi jest terenem chronionym i należącym do Nadmorskiego Parku Krajobrazowego, jednakże piękno tego terenu jest wyjątkowe w skali całego wybrzeża.

Półwysep Helski


Półwysep Helski - wąski, a długi na 34km pas piaszczystego lądu oddzielający morze od zatoki. Najwęższe odcinki półwyspu znajdują się już u nasady półwyspu (1km od Władysławowa) i tu można dojść pieszo, aby wskoczyć wprost do Bałtyku albo wypożyczyć zagle i sprawdzić swe siły w płyciznach zatoki Między Władysławowem a Chałupami; (7 km) jest zlok
alizowanych 5 pól; ściągają tu głównie amatorzy desek surfingowych, żaglówek, skuterów wodnych ... Warte polecenia jest pole „Kaper” ze szkołą windsurfingową oraz „Małe morze” z przystanią i wypożyczlnią żaglówek, łodzi wiosłowych, kajaków, desek... po drodze na Hel warto odwiedzić „puste plaże Juraty...” i koniecznie zaliczyć spacer deptakiem biegnącym w poprzek całego półwyspu: od morskich fal do nasady mola spacerowego wysuniętego w wody zatoki.

 

Swarzewo


Sanktuarium Matki Boskiej Swarzewskiej Królowej Polskiego Morza - pieszo z Władysławowa dojdziemy tam zaledwie po półgodzinnym spacerze piękną polną drogą wzdłuż brzegu Zatoki Puckiej Przez cały czas widać strzelistą, neogotycką wieże kościoła, wewnątrz którego jest podnoszony obraz Madonny Tronującej z Dzieciątkiem , po którego podniesieniu, widać rzeźbę Matki Boskiej Królowej Polskiego Morza. Cudowna figura stoi na śródokręciu barokowego żaglowca, podkreślając tym związek Madonny z morzem. Interesująca też jest mała kapliczka z prawdziwą studzienką (miejsce odnalezienia Figurki) Wspaniałe legendy związane z tą figurką i piękne wnętrze kościoła stwarzają sprzyjającą atmosferę na „wakacje z Bogiem”

Legenda mówi, że figurkę Matki Boskiej z Dzieciątkiem przywieźli tam, w XV wieku, holenderscy marynarze. Przerażeni sztormem zaczęli się modlić o ocalenie do drewnianej statuy Maryi, wyrzeźbionej w lipie przez jednego z członków załogi. W zamian ślubowali, że zaniosą figurę do pierwszej napotkanej osady, głosząc jej chwałę. Kiedy sztorm ustał, jeden z marynarzy zaniósł rzeźbę do pobliskiego Swarzewa. Ponieważ nie znał miejscowego języka i ciężko mu było rozmówić się z ludźmi, postawił figurę przy studni i odszedł. Ludzie, kiedy ją znaleźli, wybudowali dla niej kapliczkę. Okazało się wówczas, że woda w studni-kapliczki ma moc uzdrawiającą. Ściągali do niej chorzy i cierpiący, żeglarze, rybacy i gburzy. Mieszkańcy Helu, mający swoją świątynię, zabrali jednak Matkę Boską z Dzieciątkiem do siebie. W czasie reformacji zwolennicy M. Lutra wyrzucili ją do zatoki. Ta jednak z powrotem przypłynęła do Swarzewa, gdzie mieszkańcy na jej cześć postawili kościółek

Puck


PUCK pierwszy port Rzeczypospolitej
PUCK to miasto z 1348r, był pierwszym portem Rzeczypospolitej i również miejscem aktu zaślubin z morzem (10 lutego 1920 dokonał tego generał Józef Haller.) Jest to miasteczko o wyraźnym klimacie kaszubskim, z portem jachtowym, w którym odbywają się liczne imprezy żeglarskie, molem zakończonym kawiarnią panoramiczną i cennymi zabytkami

Jedną z największych miejscowych atrakcji turystycznych jest coroczna pielgrzymka rybaków z Półwyspu Helskiego do Pucka i wspólne wypłynięcie na Zatokę Pucką, na środku której odprawiana jest msza święta.

Krokowa


ZAMEK w Krokowej (6km od Karwi) niegdyś zamek obronny z XIV/XV w., otoczony fosą... Przy pałacu znajduje się spichrz z 1835 r. Dziś mieści się tutaj hotel, restauracja, centrum spotkań konferencyjnych oraz małe regionalne muzeum. Odbudowana fosa wyznacza granicę pięknego ogrodu. Obiekt częściowo udostępniony jest dla zwiedzających. Nieopodal znajduje się neogotycki kościół z 1850 r. Ciekawostką jest, że pałac i park Krokowskich znane są z powieści Żeromskiego
(obejrz koniecznie galerię zdjęć).

 

    Kadra ośrodka dysponuje pełnym rozkładem autobusów PKS, pociągów PKP. A jeśli będziesz chciał się wybrać do muzeum to opiekunowie poinformują cię w jakich godzinach jest ono otwarte i jakie są koszty. Dla osób którzy są po raz pierwszy nad naszym morzem pomożemy także przygotować wycieczki po okolicy, zaproponować ciekawe miejsca do zwiedzania.