Karwia – miejsce szczególne na mapie geograficznej i turystycznej Polski. Miasteczko to jest położone około 5 km na zachód od najdalej wysuniętego skrawka Polski – Jastrzębiej Góry. Jego położenie na terenie Nadmorskiego Parku Krajobrazowego jest dodatkowym atutem tego miasteczka. Cechą wyróżniającą Karwię spośród innych miasteczek letniskowych leżących nad Bałtykiem jest piękna szeroka plaża, która ma około 3 km długości. Tuż za plażą mamy pas wydm oraz wiecznie zielony sosnowy lasek, który niczym chiński mur oddziela i chroni miejscowość przed gwarem miasteczka w okresie wakacyjnym oraz wiatrem w czasie trwania sztormów i burz. Takie połączenie elementów krajobrazowych w Karwi daje poczucie, że jest się w oazie spokoju pośród morza. Bardzo mocno polecam – bo warto tam być.

 

 

Główna ulica miasteczka mającego przecież małą liczbę rdzennych mieszkańców w tym okresie zapełnia się całą rzeszą turystów niemal z całego kraju oraz krajów ościennych. I spokojne przez resztę roku miasteczko ożywa, a główna uliczka przypomina niczym deptak nadmorski z całą masą straganów i stoisk, gdzie sprzedawcy oferują turystom niezliczone pamiątki, upominki. Do późnych godzin wieczornych czynne są bary, restauracje gdzie można zjeść dobrą karwieńską rybkę i popić to odpowiednią ilością złocistego piwa rodem z Kaszub. Od tego swoistego pasażu w kierunku morza prowadzą piaszczyste dróżki, których jest dużo i ich zarazem zróżnicowanie jest ogromne. Jedne przechodzą obok zabytkowego kanału tuż przy ujściu Piaśnicy (zdjęcie pochodzi z wczesnych lat trzydziestych ubiegłego stulecia), inne zaś wiją się pośród sosen.

 

 

Takie specyficzne warunki naturalne jakie tworzy morze, plaża i las, a także dogodny mikroklimat, którego szczególną zaletą jest zawarty w powietrzu jod sprzyjają leczeniu chorób układu oddechowego i krążenia, a spokojna i nastrojowa atmosfera koi nerwy, pozwala się odprężyć i zrelaksować. Słońce świeci, morze kusi swą chłodną, bardzo słoną wodą, a łagodnie obniżające się dno morskie stwarza doskonałe warunki do kąpieli. Spokojny rytm fal, wysokie niebo i daleki horyzont uspakaja dając poczucie wolności. Wśród takiego otoczenia wyśmienicie poprawia się samopoczucie.

 

 

   Historia Karwi datuje się od roku około 1274, gdzie w jednym z dokumentów pojawia się wzmianka o osadzie rybackiej. W okresie wojen z zakonem krzyżackim w 1462 roku następują obrona osady zwanej wówczas Karven. Wówczas po raz kolejny pojawia się nazwa Karven w dokumentach królewskich, gdyż wiadomo, iż obroną przeciw Krzyżakom dowodził rycerz Piotr Dunin późniejszy hetman, który napotkał na ówczesnym terenie miejscowości natknął się na oddział krzyżacki, który penetrował te okolice. Krzyżacy zostali oczywiście pokonani, a mieszkańcy wsi udzielili dzielnym rycerzom schronienia i poczęstunku. Już jako miejscowość polska Karwia pojawia się z dokumentacji w roku pańskim 1670. W 1677 roku król Jan III Sobieski zwolnił mieszkańców z obowiązku płacenia podatku za połów ryb. Niestety, dzisiejsze Urzędy nie są tak łaskawe dla rybaków... I choć ryb coraz mniej, a pracy przy połowach dużo, to podatki obowiązują i szans na ich zniesienie nie widać. W 1849 roku wieś liczyła ok. 200 mieszkańców, głównie osadników pochodzenia holenderskiego. W latach międzywojennych Karwia zaczęła przekształcać się w sezonowe letnisko. Oddzielona od przepięknej, szerokiej plaży sosnowym lasem z wydmami, była jednak zalewana w czasie sztormów, przez morskie fale. Rok 1914 przynosi dla wsi zagładę. Morze wdarło się na tereny zamieszkałe. Dla tego, żeby podobna sytuacja się nie powtórzyła dla ochrony przed żywiołem postanowiono wybudować w latach trzydziestych tamę typu holenderskiego o długości ok. 1 km, którą dzisiaj możemy oglądać jako zabytek na zachód od wsi. Od tej pory brzeg był skutecznie chroniony i dalsze ataki morza nie przeszkadzały już w rozwoju miejscowości.

 

 

Po drugiej wojnie światowej stałe rozbudowywanie się miejscowości spowodowało, że zamiast niewielkiego letniska, mamy dzisiaj miejscowość z dużą bazą noclegową, mogącą przyjąć całkiem spore ilości turystów. Oprócz dużej ilości kwater prywatnych znajdziemy tutaj również domy wczasowe, jak i pola namiotowe i kempingowe.